Turistický magazín - zdroj informací o šetrné turistice
Téma šetrné turistiky není nové. O negativních dopadech neregulovaného cestovního ruchu se debatuje i na mezinárodních fórech nejméně tři desetiletí. I v tomto oboru se ukázalo, že ponechat vývoj pouze na „neviditelné ruce trhu“ je strategická chyba. Dopady jsou zřetelné zejména v masivním poškozování životního prostředí znečištěním dopravou počínaje, erozí a zamořením pevniny i moří odpadky konče. V České republice můžeme negativní dopady masivního turismu sledovat zejména v dobře známých destinacích jako jsou Národní parky Šumava a České Švýcarsko.
Cestou šetrné turistiky
Šetrná turistika se stala námětem mnoha diplomových prací, které toto téma rozvíjejí z různých pohledů. Někteří autoři se zaměřují na negativní dopady cestovního ruchu a navrhují jejich řešení, jiní se orientují na lokální ekonomiku a předkládají koncepty, jak vytěžit pro místní komunitu co nejvíce benefitů plynoucích z návštěvníků, další se zaměřují na historické a kulturní hodnoty, například sledují dopady cestovního ruchu na místní tradice a zvyklosti. Každopádně vše zůstává, byť dobře zpracováno, v rovině akademické debaty a do konkrétní praxe prosakují praktická řešení a postupy jen velmi pomalu. Příčinou je konzervativní myšlení kompetentních osob, lobbistické zájmy firem podnikajících v cestovním ruchu a v neposlední řadě nedostatek financí na inovace v této oblasti. Znovu se ukázalo, že financování cestovního ruchu prostřednictvím dotačních prostředků EU je krátkozraké a nekoncepční.
Klub českých turistů
Přitom se ale zapomíná, že právě v České republice máme skvěle zavedenou instituci, která má s šetrnou turistikou dlouholeté praktické zkušenosti. Jedná se o Klub českých turistů (KČT), který je jednou z největších volnočasových organizací (cca 30 tisíc aktivních členů) s více než sto třicetiletou historií. Právě tato organizace u nás garantuje léty ověřenou praxi organizované turistiky, například zajištuje celostátní síť značených turistických tras, která patří mezi nejlepší na světě. Proto také znaškaři KČT jezdí školit své kolegy do různých zemí světa. Klub českých turistů má detailně vypracovanou metodiku organizování akcí a vedení členské základny, školí své vedoucí a cvičitele a také neúnavně publikuje v nejrůznějších médiích články o organizované (šetrné) turistice.
Turistický magazín
Postupem času se ukázalo, že téma šetrné turistiky je stále důležitější. Dokonce se na povrch společenského vědomí dostal jeho nový rozměr - turistika jako nástroj pro obnovu národního zdraví, a to zejména v kontextu s mladou generací „zhypnotizovanou“ moderními techlologiemi. Proto v roce 2018 vzniklo nové internetové médium nazvané Turistický magazín (www.turisticky-magazin.cz), které pravidelně publikuje články o cestovním ruchu a turistice. Publikují v něm zkušení autoři, převážně členové KČT. Ve svých článcích popisují zajímavá místa, reportují z turistických akcí, popularizují šetrnou turistiku, propagují značkařskou činnost a organizovanou turistiku. Turistický magazín je otevřenou mediální platformou v níž může publikovat každý, kdo má o toto téma zájem a má co sdělit.

Martin Zíka