lokalni-ekonomika.cz

SLAVNOSTI DOBROT

Farmářské trhy ve Varnsdorfu

Návrat zdravých a kvalitních regionálních potravin a produktů do našich kuchyní

S KŮŽÍ NA TRH A S DOBROTAMI DO BŘÍŠKA!

SLAVNOSTI DOBROT VE VARNSDORFU

Sobota 11. října 2014 v areálu Střelnice Varnsdorf.

Zlé jazyky tvrdí, že se v Česku po dobrotách slehla zem. My vás však chceme přesvědčit o pravém opaku. Ještě jsme nezapomněli, jak se vaří, smaží, pečou, nakládají, kvasí... vynikající speciality z poctivých českých surovin. A nejen, že si pamatujeme, ale také se chceme pochlubit dobrotami, které vytvořily šikovné ruce našich farmářů, pekařů, řezníků, uzenářů, lahůdkářů, medařů, vinařů a mnoha dalších českých řemeslníků. Přijeďte prožít varnsdorfské Slavnosti dobrot s námi!

Slavnosti dobrot jsou tu proto, abychom oslavili vše dobré a připomněli si, že si umíme udělat radost ze života pěkně po našem. Ano, italské špagety, švýcarská čokoláda, americký steak, francouzský croissant, norský losos nebo čínské nudle... to jsou také skvělé věci. Ale to přece není důvod, abychom těmito exotickými lahůdkami nahradili vše dobré z české kuchyně jen proto, že tomu velí módní trendy.

Slavnosti dobrot Varnsdorf

Pátráním po regionálních dobrotách severních Čech se již delší dobu zabývá organizace MAS Šluknovsko. A skutečně se daří objevovat nejen zajímavé archivní speciality, jako je švestková omáčka, kterou si můžete dát v restauraci varnsdorfské Střelnice. Z lidové tvořivosti úspěšně čerpá vyhlášený cukrář František Dlask (jeho dort tety Alenky získal certifikát Regionální produkt Českosaské Švýcarsko). Nechybí ani gurmánské novinky, jako je pivo Falkenštejn vařené v Křinickém pivovaru v Krásné Lípě. Již nyní je jasné, že návštěvníci blížících se Slavností dobrot budou litovat jediného - že lidské útroby nemají nekonečnou kapacitu.

Slavnosti dobrot nebudou jen o tom, co je chutné, ale také o tom, co je zdravé. Tím se připojujeme k celonárodnímu hnutí, které odmítá akceptovat skutečnost, že se Česko stalo popelnicí Evropy. Opravdu není nutné jíst jen to, co k nám dovážejí nadnárodní obchodní řetězce. Mějme se na pozoru před potravinami z Polska, Číny, Vietnamu a z jiných míst, které jsou sice laciné, ale našemu zdraví nepříliš prospěšné. A neprospívají ani životnímu prostředí, protože než se dostanou na naše stoly, nacestují tisíce kilometrů. Ceňme si toho, že kvůli skvělým českým borůvkovým knedlíkům, štrůdlu z českých jablek nebo jahodové marmeládě se nemusejí kácet amazonské pralesy. Nepotřebujeme si ničit zdraví různými éčky jen proto, že takové zboží vydrží déle v regálech svatostánků konzumu!

Umíte udělat dobrotu? Přidejte se k nám!

Máte rodinnou recepturu na opravdovou dobrotu z kvalitních českých surovin? Pochlubte se s ní na Slavnostech dobrot! Nebo dokonce dobroty vyrábíte jako živnostníci? Přijeďte a prezentujte své lahodné produkty před širokou veřejností! Vy budete mít radost, že vás lidé obdivují a my budeme mít radost, že jsme ochutnali něco skvělého! V případě zájmu vám můžeme za přijatelný poplatek zapůjčit dřevěný stánek nebo si můžete sami postavit svůj - 11. října před společenským domem Střelnice ve Varnsdorfu, kde budeme ochutnávat a pochutnávat, vařit a pařit, veselit se a žít. Konečně zase žít!

Chcete se zúčastnit Slavností dobrot?
Kontaktujte Petra Heinricha - m. 603 574 023

Borůvkové knedlíky jsou specialitou Šluknovského výběžku“ title=

Lesy na Šluknovsku bývají na začátku léta plné borůvek. To se ví, že tyto lahodné regionální produkty naší přírody neunikají pozornosti místních obyvatel, kteří borůvkovým knedlíkům věnovali jedno zastavení na Naučné stezce červeného mravence. Kdybyste si ji chtěli projít osobně, můžete se připojit k účastníkům Modrého putování Šluknovskem.

FARMÁŘSKÉ TRHY SE KONAJÍ S PODPOROU: