lokalni-ekonomika.cz

FESTIVAL LOKÁLNÍ EKONOMIKY

Cestou k soběstačnosti, nezávislosti, prosperitě a spolupráci regionů

PROGRAM
III. Festivalu lokální ekonomiky

Letošní Festival lokální ekonomiky se koná v severočeském městě Rumburk (Ústecký kraj, okres Děčín) ve Šluknovském výběžku. Dvoudenní program bude probíhat na čtyřech místech.

Sobota 26. září 2015:

JARMARK REGIONÁLNÍCH VÝROBKŮ A ŘEMESEL
Lužické náměstí (9.00 - 17.00 hodin)

Třetí Festival lokální ekonomiky se koná na Lužickém náměstí a v hotelu Lužan v Rumburku

Sobotní část Festivalu lokální ekonomiky se uskuteční na Lužickém náměstí v Rumburku (viz bod 1 na mapě). V 9.00 hodin zde začíná jarmark regionálních produktů a řemesel. Ten k Festivalu lokální ekonomiky samozřejmě patří. Najdete zde stánky místních farmářů a řemeslníků. Právě oni jsou velmi důležitou součástí lokální ekonomiky a pro ostatní lidi jsou příkladem dobré praxe. Bude možné zakoupit nejrůznější výrobky a potraviny, které nenajdete v regálech supermarketů. Med bude opravdu med, zelenina bude čerstvá a od českých farmářů, sýry budou z mléka od zvířat prohánějících se po Šluknovských stráních, umělecká keramika bude z pece od řemeslníka ze Šluknova... Čeká na vás lákavá směsice chutí, vůní a barev.

PODROBNOSTI O TRHU

PŘEHLÍDKA MÍSTNÍ KULTURY
Lužické náměstí (10.00 - 16.00 hodin)

Pěvecký soubor Náhodou Varnsdorf

Místní kultura byla donedávna přirozenou součástí života a prolínala se i do obchodních záležitostí. Na zábavách lidé prezentovali své dovednosti, uzavíraly se obchody a domlouvala spolupráce. Kejklíři a hudebníci byli najímáni trhovci, aby přilákali pozornost nakupujících. Mistři kameníci, krejčí, řezbáři, malíři a mnozí další vyráběli pro panstvo a měšťany řemeslné skvosty, aby se jimi mohli pyšnit, podobně, jako se současní podnikatelé holedbají drahými automobily. Rádi bychom na Festivalu lokální ekonomiky připomněli, jak je důležité, aby se autentická místní kultura opět propojila s lokální ekonomikou, protože zejména s ohledem na rozvoj cestovního ruchu na Šluknovsku to může výrazně pomoci obnovit dobrou pověst našeho regionu. Pódium, kde bude přehlídka probíhat, bude umístěno v areálu jarmarku.

PODROBNOSTI O PŘEHLÍDCE

III. NÁRODNÍ KONFERENCE lokální ekonomiky 1. část
Hotel Lužan - Lužické náměstí Rumburk (10.00 - 18.00 hodin)

Velmi důležitou součástí festivalového programu je národní konference lokální ekonomiky. Právě zde dochází ke sdílení důležitých informací pro místní samosprávy, neziskovky, podnikatele, živnostníky, aktivisty a všechny ostatní, kdo se z nějakého důvodu o rozvoj lokální ekonomiky zajímají. Sobotní část konference se uskuteční v hotelu Lužan.

Třetí konference lokální ekonomiky se koná na Lužickém náměstí a v hotelu Lužan v Rumburku

DOPOLEDNÍ BLOK KONFERENCE:

10.00 hodin - Martin Zíka - lokalni-ekonomika.cz

11.10 hodin - PhDr. Patricie Anzari, CSc.

12.20 hodin - Milan Štefanec - Nesehnutí

13.30 - 15.00 hodin - Přestávka na prohlídku jarmarku

ODPOLEDNÍ BLOK KONFERENCE:

15.00 hodin - Jan Tuna - A DOST!

16.10 hodin - Jan Rapin - Via Tempora

17.20 hodin - Vojta Hajný - Biofarma Křečany

PODROBNOSTI O KONFERENCI

LOKÁLNĚ EKONOMICKÁ PÁRTY
Domeček Na Kopečku - OS dokořán Rumburk (19.00 - 23.00)

Účastníci, hosté, lektoři a veřejnost se budou moci večer na konci prvního festivalového dne přesunout do klubu Domeček na Kopečku (viz bod 2 na mapě - cca 15 min pěšky z Lužického náměstí), kde se bude dále volně diskutovat u sklenky vína o tématech, která zazněla na konferenci (nebo o něčem úplně jiném). Můžeme probírat zážitky, sdílet zkušenosti, navazovat spolupráci nebo i plánovat společné projekty. Příjemným zpestřením bude hudební produkce, projekce přednášek z minulých festivalů a samozřejmě ochutnávka regionálních produktů.

Klub Domeček Na kopečku v Rumburku

PODROBNOSTI O PÁRTY

Neděle 27. září 2015:

III. NÁRODNÍ KONFERENCE lokální ekonomiky 2. část
Kulturní dům Rumburk (9.00 - 13.00 hodin)

Druhá část konference je celá věnována hlavnímu festivalovému tématu, a tím je přeshraniční spolupráce. Účastníci mohou získat velmi užitečné informace pro přípravu nových projektů, například kontakty na potenciální partnery v Sasku. Místem konání je Kulturní dům Rumburk (viz bod 3 na mapě).

Kulturní dům v Rumburku

NEDĚLNÍ BLOK KONFERENCE:

09.00 hodin - Jiří Zahradník - Industrie und Hamdelskammer Dresden

10.00 hodin - Markéta Vinkelhoferová - Ekumenická akademie Praha

11.00 hodin - Dr. David Michel - Saschiscenwerbindung büro Praha

12.00 hodin - Anna Havelková - UJEP Ústí nad Labem

PODROBNOSTI O KONFERENCI

LOKÁLNĚ EKONOMICKÁ DÍLNA
Téma: přeshraniční spolupráce
Kulturní dům Rumburk (13.00 - 15.00)

Lokálně ekonomická dílna navazuje bezprostředně na konferenci. Přeshraniční spolupráce bude důležitým kritériem pro udělení podpory nových projektů. Proto je důležité, aby na obou stranách hranice byli připraveni vhodní partneři pro projekty nejrůznějšího druhu. Cílem letošní lokálně ekonomické dílny usnadnit vyhledávání partnerů.

PODROBNOSTI O DÍLNĚ

MÍSTA KONÁNÍ FESTIVALOVÝCH AKCÍ:

Rumburk

1) Lužické náměstí - jarmark, kulturní přehlídka, konference - 1. část

2) Domeček Na kopečku - festivalová party

3) Kulturní dům Rumburk - konference - 2. část, lokálně ekonomická dílna

HLAVNÍ PARTNEŘI FESTIVALU LOKÁLNÍ EKONOMIKY

FESTIVAL LOKÁLNÍ EKONOMIKY DÁLE PODPOŘILI: